Pulsed Dye Lazer

Pulsed Dye Lazer

Damarsal problemlerin yanında pekçok deri hastalığında da kullanılan Pulsed Dye Lazer ile ilgili merak edilenler.

Pulsed Dye lazer nedir?

Pulsed Boya Lazer (Pulsed dye laser-PDL) damarsal problemlerin tedavisi amacıyla geliştirilmiş önce lazer olma özelliğini taşır. Her Geçen Gün gelişen lazer teknolojileri ile damarsal sıkıntılara karşı yepyeni lazer çeşitleri gelişmekle beraber hiçbiri PDL’nin yerini alamamıştır.

Pulsed Dyle Lazer işlemi ne türlü yapılır?

PDL ışığı, damar yapısındaki kırmızı rengi etkileyerek derideki damarların tahrip olmasını olanağı sağlar . Bunu yaparken etraf dokuda hasar oluşturmkısa. Dye lazer uygulaması yapılış şekline yönelik iyileştirme kapsamında kızarıklık, morartı benzeri deri değişikliklerine neden olabilmektedir . Bu yan tesirlerin hiçbiri daimi değildir ve kısa zamanda iz bırakmadan düzelirler. İşlem esnasında hastanın huzursuzluk duygusu ve ısı hasarlanmasını önlemek amacıyla deriyi soğutucu sistemler ( ilgisiz gökyüzü ) kullanılır.
Tedavi oturum aralıkları, yapılacak deri meselesine yönelik değişiklik gösterebilir. Doğumsal damar sorunlarında aşağı yukarı 6 haftalık iyileştirme aralıkları seçim edilirken, öbür deri hastalıklarında 3-4 haftalık aralıklarla iyileştirme önerilmektedir.

Hangi problemlerin rehabilitasyonunda kullanılır?

Damarsal problemlerin yakınında pekçok enflamatuar deri hastalığında pozitif neticelerin alınması ve kozmetik için tüketimi ile çok kapsamlı bir iyileştirme alanı oluşturur.

Doğumsal Lekeler (Porto Şarabı Lekesi)

Doğumsal lekelerde kullanılan en sık kullanılan lazerdir. Porto Şarabı Lekesi bebeklerin % 0,4’ünde görülen damarsal bir doğum lekesidir. Çocuğun gelişimi ile beraber yükselen lekeler, kendi kendine gerilemez ve yüklü bir psikososyal strese neden olabilirler. Pulsedd Dye Lazer ağrılı bir metot olduğundan hasta konforu ve rehabilitasyonun başarısı tarafından bilhassa genç hasta olanlarda anesteziyle uygulanmasında yarar vardır. Pulsed Dye Lazer, hem bir çocuklarda hem bir de yetişkin hasta olanlarda doğum lekelerinin rehabilitasyonunda etkinliği ve güvenilirliği ispatlanmış altın standart bir yoldur .

Hemanjiomlar ve Telenjiektaziler

PDL lazer doğumsal lekelerin yanında , gövdede ve yüzde sık sık görülen kırmızı rengarenk yüzeyel hemanjiomlar (damar beni), burun etrafı ve yanaklardaki telenjiektaziler (kılcal damar çatlaması), rozase (gülleme rahatsızlığı ) benzeri yüzde görülen kızarıklıklarda da çok etkilidir.

Kılcal Damar Genişlemeleri

Kılcal damar genişlemeleriyle izliyen deri hastalıkları da PDL ile iyileştirme edilebilir. Surat , boyun ve bacaktaki kılcal damar genişlemeleri amacıyla sık kullanılan bir yoldur . Bilhassa bayanlarda doğum sonrasında veya farklı sebeplerle bacaklarda meydana çıkan kırmızı kılcal damar çatlamaları çok berbat görünür.

Lezyonların büyüklüğüne ve yerleşimine yönelik birden çok seansta kolaylıkla iyileştirme edilebilir. İşlem öncesi rastgele bir anestezi veya hazırlık gerektirmeyen bu uygulamadan hemen ardından , prosedür kısmında 5-7 gün aynı ritimde devam eden morartı ve nitelik değişikliği görülür. Bu süre süresince güneş temasından kaçınılması gerekir.

Yanıklar ve Yara İzleri

PDL doğum lekesi ve damarsal lezyonların yanında yaralanma, yanık veya cerrahi uygulamalar sonrasında gelişen keloid ve hipertrofik skarların rehabilitasyonunda de kullanılır. Çoğunlukla operasyon ve yanıklar neticesi gelişen ara sıra de kendi kendine meydana gelen kaşıntılı, berbat görünümlü, kabarık yaraların azaltılmasında çok etkilidir. Skar rehabilitasyonunda kullanılan öbür yollarla (intralezyonel kortizon, roller tedavisi) kombine olarak da kullanılabilir. Bir Takım hasta olanlarda tam düzelme olmasa bile çok daha estetik bir görünüm ve iyileşme sağlanır. Yaraların büyüklüğüne, yerleşimine ve müddetine yönelik oturum sayısı belirlenir.

Akne İzleri

Akne belirtilerinin giderilmesinde kullanılan sık kullanılan yöntemlerden biri de tekrardan PDL lazerdir. Medikal tedavilerle etkin akne lezyonları gerilese bile; kırmızı, çökük akne izleri geçmeyebilir. İşte bu inatçı akne izlerinde, deri altına etki ederek cildin iyileşmesini ve yenilenmesini imkanı sunan PDL lazer kullanılır. Tekrardan rastgele bir nedenle medikal akne tedavisi kullanamayan veya kullanmak talep etmeyen hasta olanlarda akne izi dışarısında etkin akne lezyonlarının iyileştirilmesinde de kullanılır. Öbür lokal tedavilerle beraber kullanıldığında aknedeki tesiri hepten artırır.

Tedaviye Dirençli Siğiller

Tedaviye dirençli siğillerin ortadan kaldırılmasında Pdl çok sık kullanılan bir alternatiftir. Öbür tedavilerle gerilemeyen veya tekrarlayan inatçı siğillerin yok edilmesinde etkilidir. Siğil rehabilitasyonunda rutin bir uygulama olmamakla beraber, sebep görüldüğünde siğil dokusunun tahrip edilmesini sağlayarak etki gösterir.

Kozmetik Uygulamalar

Yüzdeki ince kırışıklıkların ve lekelerin azalmasını olanağı sağlar . Aşağı Yukarı 2 hafta aralıklarla 4-6 oturum uygulandığında ciltte canlanma, yenilenme, güneş ve yıl nedeni ile meydana gelen lekelerde açılma, kırışıklıklarda azalma gözlenir. Gözeneklerde sıkılaşma, ciltte parlama ve elastikiyetinde çoğalma sağlanır. Hasta konforunu bozmayan, gündelik yaşamına rahatça aynı ritimde devam edealim, pratik , ağrı olmaksızın, kısa müddetli bu uygulamayla ciltte yavaş ama radikal ve göz etkileyici farklılıklar meydana çıkar .

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH